adapter

’Typ adaptera LPG – jaki wybrać?’

Wybór odpowiedniego adaptera LPG jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania instalacji gazowej w samochodzie. W Polsce coraz więcej kierowców decyduje się na montaż instalacji LPG. Z tego powodu warto wiedzieć, jakie są rodzaje adapterów LPG dostępnych na rynku.

Rodzaje adapterów LPG

Na rynku dostępne są różne rodzaje adapterów LPG, które można podzielić na kilka głównych kategorii. Wyróżniamy przede wszystkim adaptery do butli z gwintem ACME, adaptery do butli z gwintem DISH oraz adaptery do butli z gwintem Euronozzle

Adaptery ACME

Adaptery ACME są najbardziej popularne w Polsce oraz w większości krajów Europy. Charakteryzują się one specjalnym gwintem, który umożliwia szybkie i łatwe łączenie z butlą gazową. Adaptery ACME są kompatybilne z instalacjami LPG montowanymi w samochodach marek takich jak Volkswagen, Skoda czy Audi.

Adaptery DISH

Adaptery DISH są używane głównie w krajach takich jak Włochy, Hiszpania czy Portugalia. Posiadają one specjalny gwint, który umożliwia mocowanie do butli gazowych o większych rozmiarach. Adaptery DISH są kompatybilne z instalacjami LPG montowanymi w samochodach marek takich jak Fiat, Alfa Romeo czy Lancia.

Adaptery Euronozzle

Adaptery Euronozzle są stosunkowo nowym rozwiązaniem na rynku adapterów LPG. Charakteryzują się one unikalnym systemem mocowania, który pozwala na szybkie i łatwe łączenie z butlą gazową. Adaptery Euronozzle są kompatybilne z instalacjami LPG montowanymi w samochodach marek takich jak Mercedes-Benz, BMW czy Volvo.

Jak wybrać odpowiedni adapter LPG

Wybór odpowiedniego adaptera LPG zależy przede wszystkim od rodzaju instalacji gazowej zamontowanej w samochodzie oraz od kraju, w którym będziemy tankować gaz. Przed zakupem adaptera warto sprawdzić, jaki typ gwintu posiada nasza butla gazowa oraz jakie są standardy stosowane w krajach, które planujemy odwiedzić.

Jeśli zamierzamy podróżować głównie po Polsce oraz krajach Europy Środkowej, najbardziej odpowiedni będzie adapter ACME. Natomiast jeśli planujemy wyjazd do krajów takich jak Włochy, Hiszpania czy Portugalia, warto zaopatrzyć się w adapter DISH. W przypadku podróży po krajach Europy Zachodniej, takich jak Niemcy, Francja czy Belgia, warto rozważyć zakup adaptera Euronozzle.