formalności

Instalacja LPG – niezbędne formalności po montażu

Coraz więcej osób decyduje się na montaż instalacji gazowej w pojeździe. Warto jednak pamiętać, że zaraz po zamontowaniu LPG należy zadbać o dopełnienie niezbędnych kwestii formalnych. Cały proces urzędowy nie jest skomplikowany, ale warto dokładnie wiedzieć, jakie dokumenty należy zgromadzić i gdzie się z nimi udać.

Jakie dokumenty zgromadzić po zamontowaniu LPG w pojeździe?

Najważniejszy zestaw niezbędnych dokumentów uzyskamy w warsztacie, gdzie dokonano montażu instalacji. Otrzymamy tam kartę gwarancyjną wraz z instrukcją obsługi, a także:
• wyciąg ze świadectwa homologacji
• certyfikat na zbiornik gazowy, tzw. paszport (pochodzi od producenta, ale wydawany jest przez zakład montażowy)
• rachunek (fakturę) za dokonanie montażu instalacji gazowej, która powinna zawierać numer nadwozia (VIN) i numer rejestracyjny pojazdu (jeśli auto zostało już zarejestrowane)
Te dokumenty stanowią podstawę do dokonania stosownego wpisu w dowodzie rejestracyjnym. Udajemy się z nimi do Wydziału Komunikacji, w którym rejestrowaliśmy samochód. Następnie należy wypełnić i złożyć odpowiedni wniosek dotyczący dokonanych zmian.
Warto jednak pamiętać, aby do Wydziału Komunikacyjnego zabrać ze sobą też inne dokumenty, a przede wszystkim dokument potwierdzający tożsamość, a także kartę pojazdu (o ile ją wydano). W karcie pojazdu również wprowadzany jest wpis podobny jak do dowodu rejestracyjnego. Możliwe jest również zgłoszenie faktu zainstalowania LPG dokonane przez inną osobę niż właściciel pojazdu. Niezbędne jest wówczas przygotowanie upoważnienia z danymi i podpisem właściciela. Na tym formalności urzędowe się kończą.
Gdy instalacja gazowa LPG zostanie zainstalowana w pojeździe, nie powinniśmy zbyt długo zwlekać z wizytą w Wydziale Komunikacji. Mamy na to 30 dni od zakończenia montażu.
Jeśli posiadasz polisę Auto Casco, powinieneś powiadomić również ubezpieczyciela o zmianie sposobu zasilania samochodu. W przypadku standardowego ubezpieczenia nie ma konieczności dokonywania takiego zgłoszenia.