Co warto wiedzieć o serwisowaniu instalacji LPG?

Auto gaz – fakty i mity

Autogaz jest coraz bardziej popularnym paliwem. Kiedyś uważane było za „paliwo gorszej jakości” – co prawda tańsze, ale za to mniej wydajne i szkodliwe dla silnika. Technologia była, i nadal jest unowocześniana i udoskonalana. Dzisiejsze instalacje gazowe są atrakcyjne ze względów ekonomicznych i ekologicznych. Świadczy o tym chociażby fakt, że aktualnie Polska jest drugim krajem na świecie pod względem ilości zarejestrowanych samochodów z autogazem.

Przez lata instalacje LPG obrosły wieloma obiegowymi opiniami, które bardzo często rozmijają się z prawdą. Oto kilka faktów i mitów dotyczących autogazu:

1. Instalacje LPG są niebezpieczne
To stary mit. Do tej pory nie było ani jednego zarejestrowanego przypadku wybuchu instalacji gazowej przy prawidłowym serwisowaniu i eksploatacji. ADAC donosi, że rozerwanie zbiornika jest niemożliwe, a podczas wypadku, jeśli dochodzi do zapalenia pojazdu, to z powodu nieszczelnej instalacji benzynowej a nie instalacji gazowej.

2. Samochodem z instalacją LPG nie będę mógł wjechać na parking podziemny
To kolejny mit. Spokojnie można korzystać z podziemnych parkingów. W nielicznych przypadkach może się zdarzyć, że samochody z autogazem nie mogą zaparkować pod ziemią – jest to związane ze złym systemem wentylacji w takim miejscu – o takim przypadku zawsze informuje stosowny znak. Zdarza się to naprawdę sporadycznie.

3. Auto na gaz jest wolniejsze od tego na benzynę
To fakt, który stał się mitem. W przeszłości zdarzało się, że samochody z instalacją LPG mogły wykazywać mniejszą moc silnika. Dzisiaj sekwencyjny wtrysk gazu, optymalnie dobrana instalacja i prawidłowy jej montaż nie powodują utraty mocy.

4. Jeżdżąc na autogazie, nie truję środowiska
To prawda. Spalanie autogazu powoduje aż o połowę mniejsze wydzielanie tlenku węgla do atmosfery niż w przypadku spalania benzyny. Oprócz tego wydziela się o 40% mniej węglowodorów i o 35% mniej tlenków azotu. W wyniku jego spalania powstaje znacznie mniej spalin niż w przypadku ropy czy benzyny.