montaż instalacji LPG

Gdzie założyć LPG? Wybór warsztatu montującego ma znaczenie

Samochody z instalacją LPG od wielu już lat cieszą się w naszym kraju dużą popularnością i zapewne w najbliższej przyszłości nic się w tej kwestii nie zmieni. Głównym powodem tego stanu rzeczy są względy finansowe, gdyż gaz bywa nawet o połowę tańszy niż benzyna. Trzeba jednak pamiętać, że inwestycja w instalację gazową w pojeździe zwróci się tylko wtedy, gdy LPG zostanie prawidłowo zamontowane i wyregulowane. W związku z tym wybór profesjonalnego warsztatu montującego ma bardzo duże znaczenie i przekłada się nie tylko na oszczędności, ale i zadowolenie kierowcy. Dlatego warto wybierać tylko te warsztaty, które mają stosowne uprawnienia, działają na rynku profesjonalnie i posiadają spore doświadczenie montażowe. W tym artykule podpowiadamy, gdzie założyć LPG i na co zwracać uwagę.

Profesjonalny montaż instalacji LPG

Montaż instalacji gazowej wymaga od mechanika wiedzy, wprawy, a przede wszystkim staranności. Nawet najprostsze układy zasilania LPG (tzw. II generacji) składają się z kilku komponentów, których prawidłowy dobór zależy od sprawnego działania instalacji. W bardziej zaawansowanych systemach konieczne jest uwzględnienie wtryskiwacza gazu. Wielu właścicieli pojazdów przekonało się, że nie wszystkie warsztaty radzą sobie z prawidłowym montażem. Niekiedy efekty pracy niedoświadczonych mechaników przyczyniają się do bardzo poważnych problemów i kosztownych awarii. Z tego też powodu bardzo ważne jest, aby korzystać wyłącznie ze sprawdzonych warsztatów, które cieszą się renomą wśród klientów.

Montaż instalacji LPG – na jakie błędy uważać?

Bardzo częstym błędem jest nieprawidłowe rozmieszczenie elementów instalacji pod maską. Elektronika nie może znajdować się zbyt blisko reduktora, źródeł ciepła czy układu elektrycznego.

Kolejnym częstym problemem jest nieprawidłowy dobór komponentów instalacji. Bardzo ważne jest, aby wszystkie komponenty były adekwatnie dopasowane do danego silnika, gdyż tylko wtedy można oczekiwać prawidłowego działania instalacji. Ważne jest też stabilne zamontowanie poszczególnych części.

Jeśli instalacja zostanie nieprawidłowo zamontowana i wyregulowana, kierowca bardzo szybko dostrzeże pewne nieprawidłowości w pracy pojazdu, np. gorsze przyspieszenie, przerywane działanie silnika itd. Niejednokrotnie przyczyną problemów jest też nieodpowiednie ustawienie elektroniki.

Tych wszystkich przykładowych kłopotów z instalacją LPG możemy uniknąć, korzystając z usług profesjonalnych i doświadczonych warsztatów.