montażem systemu LPG

Autogaz, a korzyści ekonomiczne

Z roku na rok można zaobserwować wzrost kierowców, którzy decydują się na zamontowanie w swoim aucie systemu LPG. Według wielu z nich jest to optymalna forma paliwa, ponieważ nie wymaga dodatkowego procesu, który przemienia ciecz, np. benzynę w gaz. Dzięki temu obniża także emisję spalin do powietrza, co wskazuje na ekologiczne znaczenie tego rozwiązania.

Działanie silnika LPG

Gaz w porównaniu do benzyny charakteryzuje się wyższą liczbą oktanową, co decyduje o tym, że jest bardziej wytrzymały na spalanie detonacyjne. Ta właściwość pozwala na wyprzedzenie zapłonu, dzięki czemu można mówić także o polepszeniu osiągów silnika. To kolejny powód, który przemawia za tym, aby wykorzystywać w samochodach  napęd LPG.  

Jeśli wykorzystamy kalkulator opłacalności LPG, przekonamy się, że za każde przejechane sto kilometrów zyski sięgają nawet 40% (w porównaniu do benzyny),. Ewidentnie wskazuje na to, że oszczędności zwiększają się wraz z przejechanym dystansem. 

Instalacja dopasowana do wymagań konkretnego auta

Jednym z sekretów uzyskania dużej ilości oszczędności jest również dopasowanie odpowiedniej instalacji do zapotrzebowania konkretnego modelu auta. Wśród nich najbardziej popularne i niezawodne są instalacje gazowe IV i V generacji. Pozwalają one dodatkowo na bezawaryjną pracę silnika, a przy zastosowaniu gazu dobrej jakości nie powodują one strat mocy oraz spalania. 

Warto również odnotować fakt, że w przypadku systemów autogaz nie mamy do czynienia z rozrzedzeniem paliwa, dzięki czemu nie dochodzi do nadmiernej eksploatacji układu korbowego. Można zauważyć również korzystny efekt w postaci długiej żywotności systemu. Należy pamiętać, że instalacja LPG może stanowić alternatywny sposób zasilania pojazdu i być również wykorzystywana z zasilaniem benzyną. Dzięki temu przejechany dystans może się wydłużać, bez konieczności częstego tankowania auta.