plus minus

Czy LPG w aucie może mieć wady?

Montaż instalacji LPG w samochodzie przynosi szereg korzyści ekonomicznych. Nic więc dziwnego, że na paliwie LPG jeździ co raz więcej aut osobowych, dostawczych, ale też autobusów czy wózków widłowych. Sceptycy, którzy uważają, że LPG nie jest dobrym paliwem wytykają mu szereg wad i zniechęcają innych do montażu instalacji. Czy ich zarzuty nie są aby nieco przesadzone? Sprawdźmy!

Uruchamianie silnika

Auta na gaz powinny być uruchamiane w trybie benzynowym. Warto o tym pamiętać, przede wszystkim w zimie. Dzięki takiemu uruchomieniu parownik jest ogrzewany płynem chłodniczym. Przełączenie przycisku od wyboru paliwa zaraz po wejściu do samochodu nie jest jednak problematyczne, a po jakimś czasie wchodzi w nawyk.

Butla w bagażniku

Sceptycy podkreślają też, że montaż gazu w samochodzie wiąże się z zajęciem sporej ilości miejsca w bagażniku przez butlę. Użytkownicy samochodów z LPG podkreślają jednak, że bardzo rzadko zdarza im się pakować cały samochód aż „pod dach”, a butla nigdy nie sprawiła, że czegoś nie udało się nim przewieźć. Jest to więc argument wyolbrzymiony.

Serwis instalacji

Przeciwnicy instalacji LPG mówią też, że instalacja jest dodatkowym podzespołem, który trzeba regularnie przeglądać i serwisować. A to wiąże się oczywiście z dodatkowymi kosztami. Jeśli jednak głębiej się nad tym zastanowić, koszty te zwracają się ze sporą nawiązką w postaci niższych rachunków za paliwo.

Jazda na benzynie

Sceptycy narzekają też, że auto i tak, i tak, raz na jakiś czas trzeba zasilić benzyną. To prawda. Jednak tankując gaz LPG (warto wybierać wysokiej jakości gaz od sprawdzonego dostawcy) często na tej samej stacji można zatankować benzynę. Nie wydaje się być to dużym problemem, zwłaszcza raz na jakiś czas.

Czy LPG wybucha?

Wielu przeciwników gazu twierdzi, że samochód na gaz może wybuchnąć. To oczywiście nieprawda! Prawidłowo zainstalowana i serwisowana instalacja LPG jest całkowicie bezpieczna zarówno dla pasażerów, jak i otoczenia.