pistolet do tankowania

’Co bardziej się opłaca: jazda na prąd czy na gaz?’

W związku z rosnącą popularnością pojazdów elektrycznych coraz więcej osób zaczyna zastanawiać się nad ekonomicznością takiej jazdy. Pomimo tego, jak wiele mówi się o mniejszych kosztach jazdy samochodami elektrycznymi w odniesieniu do tych napędzanymi benzyną lub ropą, wciąż mało poruszanym tematem jest podobne zestawienie dotyczące porównania ekonomiczności pojazdów na prąd oraz tych napędzanych gazem. Czy jazda „elektrykiem” jest bardziej opłacalna niż autem na gaz? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w poniższym tekście.

Jazda na prąd i jazda na gaz – która jest bardziej ekonomiczna?

Mówiąc w kontekście jazdy na prąd, gaz, czy też paliwa konwencjonalne, tj. ropa i benzyna, pierwszym co przychodzi na myśl, jest wysokość kosztów za tankowanie lub ładowanie (w przypadku „elektryków”) potrzebne na uzyskanie podobnego zasięgu mierzonego w kilometrach. Biorąc pod uwagę obecne ceny za energię elektryczną, które zresztą stale rosną, a także fakt, że jedynie część osób może wykorzystywać prąd z domowego gniazdka do naładowania baterii samochodu, jazda takim pojazdem przestaje być ekonomicznym rozwiązaniem. Szczególnie gdy jej koszt przyrównamy do kosztów podróży autem z instalacją LPG – ceny gazu pozostają niskie, a pełne zatankowanie pozwoli na przebycie podobnego dystansu, ale w niższej cenie.

Istotną kwestią są również sprawy związane z naprawą samochodów, czy też wymianą niezbędnych części, np. baterii (zwanych także akumulatorami) stosowanych w samochodach elektrycznych. Obecnie czołowi producenci pojazdów z napędem wykorzystującym prąd udzielają 8-letniej gwarancji na baterię i informują, że jej wymiana zostanie wykonana jedynie w przypadku, gdy pełne naładowanie wyniesie ok. 60% pojemności pierwotnej. Koszt samodzielnej wymiany baterii jest bardzo wysoki – sięga on rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, co stanowi kwotę będącą ułamkiem wydatków związanych z montażem instalacji LPG.

Warto mieć także na uwadze fakt, że pojazdy z instalacją gazową jeżdżą po naszych drogach od wielu lat – wynikiem tego stanu rzeczy jest znacznie większe doświadczenie mechaników wyspecjalizowanych w naprawie samochodów napędzanych LPG, co z kolei wiąże się z łatwiejszym dostępem do specjalistów, a także znacznie mniejszymi kosztami ponoszonymi przez kierowców w warsztatach samochodowych.