schowek w samochodzie

’Jakie dokumenty trzeba otrzymać po montażu LPG?’

Wysokie ceny paliwa sprawiają, że kierowcy stale poszukują alternatywy dla pojazdów zasilanych olejem napędowym oraz benzyną. Od lat bezkonkurencyjna na tym polu okazuje się instalacja gazowa LPG, która znacznie obniża koszt przejechania jednego kilometra i nie wpływa na istotne ograniczenie osiągów pojazdu czy komfortu jego użytkowania. Przekonajmy się, jakie formalności wiążą się z zamontowaniem autogazu.

O co należy zadbać przy zlecaniu montażu instalacji gazowej?

Warsztat, który zamontuje instalację gazową, powinien być wybierany bardzo starannie. Musi on nie tylko wykonać wszystkie prace zgodnie z zaleceniami producenta zastosowanego systemu, ale także wydać zaświadczenia będące podstawą do legalizacji montażu. Trzeba pamiętać, że z punktu widzenia przepisów założenie instalacji gazowej oznacza obowiązek dokonania odpowiednich zmian w „papierach” pojazdu.

Niezbędny będzie certyfikat zbiornika gazowego, który został wykorzystany w pojeździe i wyciąg ze świadectwa homologacji montażu oraz rachunek/faktura wystawiony przez warsztat, na którym muszą się znajdować dane identyfikacyjne samochodu – numer rejestracyjny i numer VIN. Właściciel auta otrzymuje też dokument potwierdzający udzielenie gwarancji montażu instalacji oraz instrukcję obsługi ze wskazówkami na temat eksploatacji pojazdu.

Co trzeba zrobić po założeniu instalacji gazowej?

Fakt montażu instalacji gazowej LPG musi znaleźć potwierdzenie w dokumentach auta. Właściciel powinien więc zgłosić się do Urzędu Komunikacji, by uzyskać wpis o zamontowaniu instalacji gazowej w dowodzie rejestracyjnym samochodu. W tym celu konieczne będzie wypełnienie stosownego wniosku oraz przedstawienie dokumentów otrzymanych w warsztacie, a także karty pojazdu, jeżeli została ona do niego wydana. Formalności należy dopełnić przed upływem 30 dni od daty montażu. Warto pamiętać, że o tym fakcie należy także poinformować ubezpieczyciela. Dokumentacja otrzymana z warsztatu będzie też potrzebna przy corocznych przeglądach technicznych samochodu.