wakacje

’Ile można zaoszczędzić jadąc na wakacje samochodem z instalacją autogaz LPG?’

Wakacje są tym okresem w roku, którego wyczekują zarówno dzieci, jak i dorośli. To właśnie w letnich, ciepłych miesiącach większość decyduje się na krajowe i zagraniczne wyjazdy. W zależności od dystansu można zdecydować się na podróż samolotem, pociągiem lub samochodem. Ostatnia opcja jest zdecydowanie najwygodniejsza, pozwala na wygodny dojazd do miejsca docelowego i zabranie większej ilości bagaży. 

Czy wyjazd samochodem na wakacje jest dobrym pomysłem?

Ostatnimi czasy koszty benzyny i oleju napędowego znacznie wzrosły, sprawiając, że podróż samochodem napędzanym tymi rodzajami paliw stała się nieopłacalna. Całkiem inaczej wygląda sytuacja w przypadku aut z instalacją gazową. W ostatnim czasie LPG w stosunku do benzyny jest najtańsze w historii, co sprawia, że podróż samochodem z autogazem jest naprawdę ekonomiczna. Chociaż zużycie gazu LPG na 100 kilometrów jest większe o 20% niżeli zużycie benzyny, to różnica cenowa pomiędzy tymi dwoma rodzajami paliwa i tak sprawia, że podróż pojazdem z instalacją LPG jest znacznie bardziej opłacalna.

Niektóre osoby zastanawiają się nad opłacalnością instalacji LPG. Tak naprawdę suma zainwestowana na jej założenie zwraca się bardzo szybko, a instalacja w dalszym czasie niesie za sobą długofalowe oszczędności. Obecnie cena jednego litra LPG wynosi około 3,55 zł, natomiast cena jednego litra benzyny oscyluje wokół 8 zł. W przypadku samochodu, który pali średnio 7 l benzyny na 100 km, koszt przejazdu 100 km wynosi 56 zł. Podróż tym samym autem z założoną instalacją gazową na tej samej trasie kosztowałaby tylko 29,82 zł.

Jak wypadają samochody z instalacją LPG na dłuższych trasach?

Aby jeszcze bardziej uwidocznić opłacalność tego rozwiązania, warto porównać dłuższe trasy. Z Warszawy do Splitu w Chorwacji jest około 1424 km. Pokonanie tej trasy samochodem na benzynę spalającym 7 l benzyny na 100 km kosztowałoby około 798 zł. W przypadku takiego samego pojazdu z założonym autogazem koszty podróży zmniejszyłyby się do 425 zł. Daje to oszczędność rzędu 373 zł. A przy założeniu trasy powrotnej aż ok. 750 zł zostaje w kieszeni.

Wybierając się z Wrocławia do Barcelony, trzeba pokonać około 2040 km. Jadąc wyżej wspomnianym autem na benzynę, należy liczyć się z kosztem wysokości 1143 zł. Pokonanie tego samego dystansu samochodem na gaz kosztowałoby 609 zł. Jak widać, oszczędności są naprawdę duże – wynoszą aż 534 zł, a z uwzględnieniem trasy powrotnej ponad 1 000 zł. Warto pamiętać, że dobrej jakości instalacja LPG jest inwestycją, która posłuży przez lata. Pojazdy napędzane dają oszczędność nie tylko na długich trasach pokonywanych podczas wakacji, ale również podczas codziennych przejazdach. Skoro nie widać różnicy w eksploatacji…. po przepłacać?