silnik

’Paliwożerne silniki kochają LPG!’

Samochody z silnikami o dużej pojemności nie tracą na popularności. Większe spalanie w każdym z cylindrów pozwala na uzyskiwanie wysokiej mocy na różnych obrotach. Silniki o dużej pojemności cechują się dużą trwałością, ponieważ podczas eksploatacji nie są narażone na tak duży wysiłek, jak mniejsze jednostki wspomagane turbosprężarkami. Największą wadą tego rodzaju silników jest bardzo duże zapotrzebowanie na paliwo, co przy obecnych cenach benzyny i oleju napędowego może zrujnować budżet. Świetnym rozwiązaniem, łączącym świetne osiągi oraz ekonomiczne podejście jest zamontowanie w samochodzie z dużym silnikiem instalacji LPG.

Jak jeździć i nie zbankrutować?

Nawet w czasach, kiedy benzyna i olej napędowy kosztowały mniej, utrzymanie samochodu z silnikiem o dużej pojemności było dosyć kosztowne. Obecnie za jeden litr benzyny trzeba zapłacić około 8 zł, natomiast cena litra gazu oscyluje wokół kwoty 3,55 zł. To zachęca coraz więcej osób do zamontowania w swoim pojeździe instalacji gazowej, niezależnie od pojemności silnika. Obecnie dostępne są różne rodzaje instalacji LPG, dopasowane do konkretnego rodzaju silnika i modelu samochodu. Zamontowanie dobrej jakości instalacji jest inwestycją, która zwraca się w stosunkowo krótkim czasie i może posłużyć przez bardzo długi czas.

Dlaczego w samochodach z silnikami o dużej pojemności warto założyć LPG?

Samochody z silnikami o dużych pojemnościach, jak na przykład Dodge Durango III 5.7 V8, napędzany benzyną przy 364 KM zużywa aż 16 l na 100 km. Jeżeli jego użytkownik dojeżdża codziennie do pracy 50 km, to na podróż w dwie strony w ciągu jednego dnia musi wydać około 128 zł. Licząc, że pracuje około 20 dni w miesiącu, na samo paliwo za miesięczne dojazdy musi zapłacić 2560 zł. Samochody z instalacją LPG zużywają o 20% więcej paliwa, jednak wciąż są o wiele bardziej opłacalne.

Pokonanie tej samej trasy tym samym samochodem, jednak z założoną instalacją LPG kosztowałoby 68,16 zł. Miesięcznie należałoby ponieść z tego tytułu koszty rzędu 1363,20 zł. Różnica kosztów paliwa pomiędzy autem zasilanym benzyną a pojazdem z instalacją LPG wynosi aż 1196,80 zł. Porównując te dwa wyniki, można z łatwością zauważyć, jak duże oszczędności niesie za sobą montaż instalacji LPG. Warto pamiętać, że zamontowanie instalacji gazowej nie wpływa negatywnie na komfort jazdy czy osiągi samochodu. Osoby, które chcą jeździć samochodami o dużych pojemnościach i jednocześnie nie przepłacać, powinny zdecydować się na zamontowanie instalacji LPG.