Co warto wiedzieć o serwisowaniu instalacji LPG?

Co warto wiedzieć o serwisowaniu instalacji LPG?

O instalację LPG należy dbać jak o każdy inny podzespół w samochodzie. Powinna ona być regularnie serwisowana. Najlepszym okresem na wykonanie przeglądu jest wczesna wiosna, gdyż to właśnie zimą instalacja użytkowana jest w najcięższych warunkach. Opady, mróz i zmienne temperatury mogą mieć negatywny wpływ na każdy podzespół. Co warto wiedzieć o serwisie elementów  instalacji LPG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Filtry

Filtry odpowiadają za to, aby zanieczyszczone paliwo nie dostało się do komory spalania. Wychwytują wszelkie zanieczyszczenia z paliwa LPG. Dlatego warto regularnie sprawdzać ich stan. Jeśli są zużyte i nie spełniają swojej funkcji, koniecznie trzeba je wymienić.

Reduktor

Samochodowa instalacja gazowa składa się miedzy innymi z reduktora, który zmienia paliwo ze stanu ciekłego w gazowy, poprzez obniżenie ciśnienia. Od sprawności jego działania zależy poprawna praca całego układu. Jeśli jego stan po sezonie zimowym jest zły, należy go naprawić lub wymienić na nowy.

Sterownik elektryczny

Nowoczesne instalacje LPG wyposażone są w elektryczne sterowniki, odpowiadające za dozowanie gazu, który dopływa do cylindrów. Sterownik musi być poprawnie skalibrowany. Po zimie warto sprawdzić, czy nie rozregulował się on, a w razie potrzeby – ponownie go skalibrować. W przeciwnym razie instalacja nie będzie działać płynnie.

Węże

W instalacji znajdują się gumowe węże. Z biegiem lat mogą one stać się nieszczelne, coś może je uszkodzić, lub zaczynają parcieć. Jeśli ich stan wzbudza wątpliwości, trzeba je wymienić na nowe.

Zbiornik gazu

Zbiornik na gaz musi posiadać ważną legalizację. Po zamontowaniu instalacji LPG, należy wykonać ją po okresie 10 lat. Jeśli butla będzie w złym stanie, konieczne będzie zamontowanie nowego zbiornika.

Popychacze zaworów i wtryskiwacze

Podczas przeglądu trzeba również ocenić stan wtryskiwaczy i popychaczy zaworów. W przeciwnym razie może dojść do wypalania gniazd zaworowych.