LPG

Czy instalacja gazu w samochodzie jest bezpieczna?

Na temat instalacji gazowych montowanych w samochodach krąży wiele historii i legend. Jednym z najczęściej powtarzanych mitów jest mit o niebezpieczeństwie instalacji gazowej. Czy zatem instalacja gazu w samochodzie jest bezpieczna? Zapraszamy do lektury.

Czy zbiornik z gazem może wybuchnąć?

Jednym z najczęściej podnoszonych argumentów przeciwko używaniu autogazu, jako paliwa jest możliwość wybuchu butli podczas wypadku czy kolizji. Jest to mało prawdopodobne, ponieważ wszystkie elementy instalacji gazowej, w tym także zbiorniki, zanim otrzymają homologację, są poddawane wymagającym testom, w tym także próbom ogniowym i testom zderzeniowym. Próby zderzeniowe potwierdzają, że konstrukcja zbiornika LPG ma wyższą wytrzymałość, niż konstrukcja zbiornika na benzynę czy olej napędowy, a jego rozerwanie jest niemal niemożliwe. Zazwyczaj pierwszym elementem, który ulega uszkodzeniu podczas zderzenia, jest parownik. Uszkodzenie tego elementu sprawia, że instalacja traci szczelność i następuje odcięcie zasilania. Instalacje gazowe Zenit zapewniają niezawodność oraz długotrwałą, bezproblemową eksploatację przez wiele lat.

Czy instalacje LPG są bezpieczne dla każdego typu aut?

Nowoczesne instalacje gazowe mogą być bez przeszkód montowane w niemal każdym typie aut. Przykładowo, sekwencyjne instalacje Zenit doskonale pracują z zaawansowanymi technologicznie napędami hybrydowymi czy z  napędami z bezpośrednim wtryskiem benzyny. Wybierając renomowany warsztat, który prawidłowo wykona montaż instalacji,  możemy być niemal pewni, że LPG nie zaszkodzi silnikowi, nie obniży jego osiągów, a jazda na autogazie będzie tania, bezpieczna i komfortowa.

Czy warto wybrać autogaz?

Autogaz jest tanim, ekologicznym i bezpiecznym paliwem, którego nie należy się bać. Odpowiednio dobrane podzespoły, poprawny montaż instalacji i kalibracja gwarantuje dobrą kondycję techniczną silnika oraz bezpieczeństwo jazdy. Nie bez przyczyny Polska jest drugim na świecie krajem pod względem zarejestrowanych pojazdów z instalacją LPG. Oszczędności wynikające z jazdy na autogazie są niepodważalne, dlatego, jeśli jeszcze nie mamy samochodowej instalacji gazowej, warto rozważyć jej montaż.