Auto LPG zimą

’LPG zimą. Co warto wiedzieć?’

W Polsce jeździ ponad 3 mln samochodów wyposażonych w instalację LPG, co stanowi około 14% wszystkich zarejestrowanych aut osobowych. Dzięki rozwojowi technologii możemy cieszyć się ich pełną niezawodnością, jednak szczególnie przed zimą, warto zadbać o nie dodatkowo. O czym należy wówczas pamiętać?

Wpływ niskiej temperatury na samochody z instalacją LPG

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z napędem na benzynę, ropę, czy LPG, zimą każdy samochód może spowodować kilka niespodzianek. Jedną z nich jest rozruch silnika, który wówczas musi być przeprowadzony w odpowiedni sposób. W przypadku instalacji na gaz, trzeba pamiętać przede wszystkim o unikaniu dodatkowego obciążenia elektroniki, która nie powinna być załączana od razu. Chodzi tu m.in. o klimatyzację, wycieraczki, ogrzewanie foteli, a w starszych samochodach również o światła. Wszystko po to, aby akumulator był naładowany, a tym samym płynnie uruchomił samochód z LPG.

Zadbaj o odpowiedni poziom benzyny

Mimo jazdy na gazie, w baku samochodu zawsze powinna znajdować się benzyna. Zapewnia ona smarowanie oraz chłodzenie pompy paliwowej, a tym samym gwarantuje bezproblemowy rozruch. Niski jej poziom sprzyja również kondensowaniu się pary wodnej wewnątrz zbiornika, a przedostająca się woda może utrudnić uruchomienie pojazdu i skutkować innymi nieprawidłowościami podczas późniejszej jazdy. Jest to problem głównie aut starszych generacji, bowiem w nowych, rozruch na benzynie jest już obowiązkowy.

Zadbaj o świece zapłonowe

Kierowca samochodu z LPG przed zimą powinien zadbać także o stan świec zapłonowych. LPG obciąża je bowiem nieco bardziej niż benzyna, choć jeśli będziemy korzystać z dobrej jakości produktów uznanych producentów, wówczas nie będziemy musieli martwić się o ich działanie.

Dobrze zamontowana, regularnie sprawdzana oraz umiejętnie użytkowana instalacja LPG (zgodnie z powyższymi zasadami), w okresie zimowym nie sprawi kierowcy dodatkowych problemów. Wręcz przeciwnie. Nawet pomimo gorszych warunków pogodowych, wciąż będzie gwarantowała duże oszczędności z użytkowania auta, na jakie nie będą mogli liczyć kierowcy samochodów napędzanych innymi paliwami.