instalacja LPG

’Czy zakładanie gazu w samochodzie wciąż się opłaca?’

Szybko rosnące ceny benzyny i ropy sprawiły, że serwisy montujące instalacje LPG w samochodach znów mają ręce pełne roboty. Chociaż niedawno mówiło się, że gaz też drożeje, a zakładanie instalacji LPG nie jest opłacalne, okazuje się, że wciąż pozwala ona zaoszczędzić całkiem sporo w skali roku, a tym bardziej kilku lat. Co warto wziąć pod uwagę podejmując decyzję?

Przebieg i czas użytkowania auta

Jeśli kupiliśmy samochód, który planujemy użytkować przez najbliższe kilka lat, a do tego jest on cały czas w ruchu, założenie gazu w samochodzie jest stuprocentowo dobrym wyborem. Nowoczesne instalacje sekwencyjne są w zasadzie bezawaryjne i można na nich polegać, zwłaszcza porównując do pierwszych instalacji LPG sprzed dwóch dekad. Instalacja złożona z elektrozaworów, butli, reduktora, listwy wtryskiwaczy, czujnika ciśnienia gazu i układu sterującego jest całkowicie bezpieczna dla auta, jak i jego kierowcy. Nowoczesne instalacje gazowe są nieco droższe, jednak zdecydowanie warte swojej ceny. Najtańsze instalacje mogą szybko powodować usterki, przez które auto przestanie dobrze pracować nawet na benzynie. Jeśli więc już zdecydujemy się na montaż LPG,  nie warto na nim oszczędzać – oszczędności pojawią się później, gdy bezproblemowo będziemy jeździć na gazie. Pamiętajmy, że każdy pojazd jeżdżący na LPG wymaga właściwej eksploatacji i regularnego serwisu zarówno silnika, jak i układu paliwowego. Przeglądów i serwisowania wymaga też sama instalacja LPG.

Jak sprawdzić, czy instalacja gazu się opłaca?

To bardzo proste. Sprawdźmy, ile litrów paliwa spala nasz samochód na przejechanie 100 km. Pomnóżmy liczbę lirów paliwa przez cenę za litr. Zobaczymy wtedy, ile rzeczywiście kosztuje nas przejechanie 100 km. Następnie sprawdźmy, ile kosztowałoby nas przejechanie tego samego dystansu na gazie. Gdy od wyniku paliwa odejmiemy wynik gazu, zobaczymy, ile moglibyśmy oszczędzić na każdych 100 przejechanych kilometrach. Z kolei, gdy podzielimy cenę montażu LPG przez nasze oszczędności, dowiemy się, po przejechaniu ilu kilometrów zwróci się nam montaż. Kolejne przejechane kilometry stworzą już oszczędność, które możemy zatrzymać w kieszeni.
Pamiętać należy, że instalacja gazowa dla poprawnego funkcjonowania potrzebuje minimalnej dawki benzyny (na zimnym silniku, po odpaleniu samochodu). Dokładne oszczędności sprawdzisz w kalkulatorze opłacalności montażu instalacji autogaz LPG.