Rejestracja pojazdu z LPG

Rejestracja pojazdu z LPG

Pojazdy z instalacją gazową niezmiennie są w Polce chętnie kupowane. Również coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie LPG w swoim samochodzie. Nic w tym dziwnego – gaz, porównując do benzyny jest praktycznie o połowę tańszy. O czym musi pamiętać osoba, która kupuje pojazd z instalacją LPG?

Auto z Polski

Kupując samochód z zamontowaną  instalacją gazową przede wszystkim przed podpisaniem jakichkolwiek dokumentów, musimy upewnić się, że auto porusza się płynnie zarówno na benzynie jak i na LPG, a instalacja nie koliduje z innymi podzespołami. Jeśli mamy jakieś wątpliwości, poprośmy o wizytę w warsztacie zajmującym się montażem instalacji gazowych. Od momentu założenia instalacji w samochodzie kierowca ma 30 dni, by zgłosić ten fakt do wydziału komunikacji. Urzędnik musi dokonać odpowiedniego wpisu w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu. Jeśli tego nie zrobimy, podczas kontroli drogowej policjant, może ukarać nas mandatem. Do wydziału komunikacji, po założeniu gazu, należy też zabrać fakturę od sprzedawcy i oryginał wyciągu ze świadectwa homologacji sposobu montażu. Przy zakupie auta z instalacją LPG bardzo ważne jest sprawdzenie czy adnotacja o  instalacji została umieszczona w dowodzie. Kierowcy muszą pamiętać też o tym, że samochody z instalacjami LPG muszą być sprawdzane raz do roku w stacjach diagnostycznych. Często zapominają o tym ci właściciele samochodów, którzy kupują nowe auta z salonu i wydaje im się, że na pierwszy przegląd mogą pojechać dopiero po 3 latach, jak w przypadku aut bez LPG.

Auto z Niemiec

Ze względu na świetny stan dróg u naszych zachodnich sąsiadów, wielu Polaków decyduje się kupić auto właśnie od nich. Instalacje LPG są tam równie popularne, jak w Polsce. Przy podpisywaniu umowy należy dopilnować, aby w karcie pojazdu była informacja o wyposażeniu go w instalację LPG. W przeciwnym wypadku nie uda nam się zarejestrować samochodu w Polsce lub będziemy mieli z tym spore problemy. Zgodnie z przepisami prawa właściciel pojazdu musi też dopilnować, aby samochód przeszedł legalizację zbiornika w specjalistycznym punkcie diagnostycznym. Dopiero po dopilnowaniu formalności możemy cieszyć się z korzyści, jakie daje jazda na LPG.