instalacje LPG

Plusy i minusy montażu instalacji gazowej w samochodzie

Instalacje LPG w samochodach dawno już przestały być w Polsce nowością. Chociaż w przeszłości miały przeciwników, obecnie staja się coraz bardziej popularne. I nic dziwnego: instalacje gazowe przez ostatnie lata ewoluowały, obecnie są całkowicie bezpieczne i dostosowane do potrzeb nowych modeli samochodów. Czy warto zamontować instalację LPG w swoim samochodzie? Sprawdźmy!

Minusy LPG

Montaż instalacji gazowej w samochodzie ma oczywiście pewne wady. Jedną z nich jest konieczność wyrobienia sobie kilku nawyków. Trzeba pamiętać o tym, by zwłaszcza w zimie uruchamiać silnik na benzynie, aby parownik ogrzewany był płynem chłodniczym. Należy też mieć na uwadze to, że instalacja gazowa wymaga regularnych przeglądów instalacji i serwisowania, co jest dodatkowym kosztem eksploatacyjnym.  Auto trzeba raz na jakiś czas również zatankować benzyną, aby nie zepsuła się pompa paliwa. Minusem może być też ograniczone zbiornikiem na gaz miejsce w bagażniku samochodu w przypadku montażu zbiornika cylindrycznego lub toroidoalnego wewnętrznego.

Plusy LPG

Te drobne ograniczenia wydają się jednak zupełnie nieuciążliwe, gdy przyjrzymy się korzyściom, jakie otrzymujemy wraz z montażem instalacji LPG. Głównym powodem, dla którego tylu kierowców „przesiada się” z paliwa na gaz, jest oczywiście tańsza eksploatacja samochodu. Gaz jest o około 40% tańszy niż benzyna, dlatego chętnie korzystają z niego nie tylko osoby prywatne, ale też firmy transportowe czy korporacje taksówkarskie. W skali roku tankowanie przynosi ogromne oszczędności. Drugim powodem są walory ekologiczne tego rozwiązania. Auta z instalacją gazową wydzielają o wiele mniej gazów cieplarnianych. Kierowcy chwalą sobie też lepsze osiągi auta – zbiornik z gazem waży niewiele, co dla samochodu ma spore znaczenie. Nowoczesne instalacje montuje się dosyć prosto, a do tego są całkowicie bezpieczne. Nie ma żadnego ryzyka, że gaz wybuchnie. Obecnie stosuje się w nich metalowe kolektory dolotowe i układy zapobiegające uszkodzeniu obudowy filtra. Montaż LPG to rozwiązanie zarówno ekonomiczne jak i ekologiczne.