mechanik wykręca wtryskiwacze

’Czy jazda na gazie powoduje wypalanie gniazd zaworowych?’

Wielu kierowców zastanawia się, czy jazda na gazie powoduje wypalanie gniazd zaworowych. Przyczyn uszkodzenia zaworów w pojazdach zasilanych paliwem gazowym może być wiele i nie należy łączyć tego rodzaju usterek ze sprawnie działającą instalacją LPG.

Paliwo silnikowe LPG, tj. mieszanka propanu i butanu, nadal wyróżnia się niższą ceną na tle innych paliw, a samochody z instalacją gazową jeżdżą efektywnie, dlatego zainteresowanie autami z LPG nie maleje. Dla prawidłowej pracy silnika, napędzanego gazem LPG, istotne znaczenie ma stan zaworów silnikowych oraz gniazd zaworowych, którym należy zapewnić właściwą ochronę.

Jaki wpływ ma paliwo LPG na stan zaworów silnikowych w aucie?

Na stan zaworów silnikowych wpływ mają czynniki związane z ich montażem, a także z eksploatacją pojazdu. Do uszkodzenia zaworów dochodzi przede wszystkim w sytuacji, gdy luzy zaworowe są źle wyregulowane. Regularne serwisowanie pojazdu pozwala wyeliminować ten problem. Montaż gazu w samochodzie może mieć wpływ na zawory silnikowe. Mieszanka gazowo-powietrzna spala się dłużej niż benzyna, dlatego wskazana jest regularna kontrola jej składu, by zapobiec przegrzewaniu się gniazd zaworowych.

Jak przedłużyć żywotność zaworów silnika zasilanego LPG?

W celu przedłużenia żywotności zaworów silnika zasilanego LPG stosuje się specjalne dodatki substancji czynnych do gazu płynnego lub inne środki zaradcze, np. dotrysk benzyny. Prawidłowo zamontowana instalacja LPG, pochodząca od sprawdzonego producenta samochodowych instalacji gazowych, która poddawana jest systematycznym przeglądom, nie stanowi zagrożenia dla gniazd zaworowych silnika. Jeśli zdecydujesz się na założenie gazu do auta, skorzystaj z usług profesjonalnego warsztatu, który specjalizuje się w montażu LPG w samochodzie.