Czy samochód na gaz potrzebuje benzyny?

’Czy samochód na gaz potrzebuje benzyny?’

Instalacja LPG to nieocenione rozwiązanie, które nie tylko umożliwia generowanie znacznych oszczędności podczas eksploatacji pojazdu, lecz także jest przyjazne środowisku. Czy jednak samochody z bezpośrednim wtryskiem benzyny, a zasilane gazem, wciąż potrzebują benzyny?

Instalacja LPG a spalanie benzyny podczas jazdy w aucie z bezpośrednim wtryskiem benzyny

Nieustanny rozwój technologii związanych z układami zasilania umożliwia w obecnych czasach zamontowanie wydajnej i bezpiecznej instalacji LPG niemal w każdym pojeździe. Warto jednak przy tym pamiętać, że nawet podczas jazdy na gazie silnik z bezpośrednim wtryskiem benzyny wciąż powinien spalać minimalne ilości benzyny (systemy IV generacji). Jest to konieczne dla zabezpieczenia wtryskiwaczy benzynowych oraz utrzymania odpowiednich warunków ich pracy.

Dlatego warto zdecydować się na oferowane przez Zenit Autogas instalacje LPG do bezpośredniego wtrysku. Wykorzystana w systemie Zenit Direct autorska technologia zakłada zasilanie pojazdu gazem LPG wraz ze ściśle kontrolowanym dotryskiem benzyny – zakres jej  dawkowania może wynosić od 5 do 100%. Dawki PB są jednak tak niewielkie, że nie wywierają żadnego wyczuwalnego wpływu na ekonomię jazdy.

Co odróżnia nasze instalacje LPG od pozostałych? Podczas gdy PB podawane jest w nich do silnika za pomocą fabrycznych wtrysków i ograniczone do minimalnych dawek, LPG przekazywane jest w fazie lotnej z wykorzystaniem dodatkowego kompletu wtryskiwaczy. Konstrukcja systemu umożliwia dostarczanie gazu do silnika w pełnym zakresie jego prędkości obrotowej przy jednoczesnym systematycznym dotrysku benzyny, której podawana ilość najczęściej nie przekracza kilku procent.

Współspalanie benzyny jest niezbędne ze względu na konieczność ochrony wtryskiwaczy benzynowych – np. przed przegrzaniem czy długotrwałą bezczynnością. Należy jednak pamiętać, że w ostatecznym rozrachunku będzie ono generować zyski właścicielowi pojazdu. Przykładowo samochód, który zużywa 10 l benzyny na każde przejechane 100 km, z wykorzystaniem systemu Zenit Direct na tej samej trasie zaoszczędzi nawet 20 zł. Im więcej zaś przejechanych kilometrów, tym większe i bardziej znaczące oszczędności.