LPG vs DIESEL ekologia

’LPG vs Diesel – co jest bardziej ekologiczne?’

Kierowcy, którzy za przejechanie 100 km chcą płacić jak najmniej, często zastanawiają się nad zakupem diesla lub założeniem w swoim aucie instalacji LPG. Nie ma co się oszukiwać – jazda na gazie jest o wiele bardziej ekonomiczna, niż na oleju napędowym, potwierdzają rożne dostępne testy. Niewiele osób pamięta jednak, że samochody z LPG są też bardziej przyjazne środowisku. Jak to możliwe?

Ograniczajmy emisję szkodliwych substancji!

Obecnie powtarza się, że samochody przyszłości to pojazdy elektryczne, które nie emitują spalin. Nie są one jednak tak przyjazne środowisku, jak mogłoby się wydawać – produkcja i utylizacja baterii do nich związana jest z emisją ogromnych ilości dwutlenku węgla. Samochód „tankuje się prądem”, którego produkcja również pozostawia wiele do życzenia, jeśli chodzi o wpływ na środowisko – zwłaszcza w Polsce. Dlatego specjaliści, którzy mają wskazać najbardziej ekologiczne pojazdy, bez wahania wskazują te z LPG. W czym są one lepsze nawet niż popularne diesle? Budowa cząsteczek węglowodorów ciekłych, z których składa się olej napędowy, jest znacznie bogatsza w węgiel niż LPG. To oznacza, że podczas spalania powstaje więcej cząstek tlenku węgla. Podczas spalania paliw kopalnych powstają też tlenki azotu, które po opuszczeniu rury wydechowej reagują węglowodorami i tworzą szkodliwe dla ludzi i środowiska związki. To właśnie one odpowiadają za tzw. kwaśne deszcze. Jak podaje strona Infor samochody poruszające się dzięki propan-butanowi, z rury wydechowej uwalniają nawet 40% mniej tlenków azotu, do 75% mniej tlenków węgla, 85% mniej ciężkich węglowodorów, a ich potencjał ozonotwórczy zmniejsza się o 87%.

Ograniczenia dla diesli

Diesle, zwłaszcza stare, są coraz mniej chętnie widywane w dużych miastach, zwłaszcza tych, które intensywnie walczą ze smogiem. Samochody, które zanieczyszczają środowisko, nie mogą wjeżdżać już do centrum m.in. Berlina i Paryża. Co ciekawe, nawet po ogłoszeniu „alertów smogowych” samochodami z instalacją LPG można poruszać się bez ograniczeń – uważa się je za ekologiczne. Część osób uważa, że LPG nie jest lepszym wyborem na środowiska, gdyż czasami z aut czuć charakterystyczny, chemiczny zapach. Propan i butan są naturalnie bezwonne. Składnik zapachowy dodaje się do paliwa dla bezpieczeństwa, by w razie ulatniania się gazu zaniepokoił osoby wokół. Jest on też wyczuwalny podczas spalania, jednak nie stanowi tak dużego obciążenia dla środowiska, jak spaliny, których woń aż za dobrze wszyscy znamy.