przegląda samochodu

’Dlaczego należy systematycznie dokonywać przeglądu instalacji LPG?’

Regularne przeglądy instalacji gazowej są bardzo ważne ze względu na bezpieczeństwo, bezawaryjną jazdę, a także bardziej efektywne zużycie paliwa. Niestety wielu kierowców zapomina, że do prawidłowego działania układu LPG konieczne są systematyczne kontrole. Przekonaj się, dlaczego należy systematycznie sprawdzać stan instalacji LPG.

Przeglądy instalacji LPG — dlaczego są tak ważne?

Regularne przeglądy są niezbędne dla prawidłowego działania instalacji LPG. Podczas takich wizyt kontrolnych (w tym gwarancyjnych) fachowcy dokonują diagnostyki instalacji gazowej. Jest to możliwe wyłącznie z zastosowaniem odpowiedniego sprzętu i oprogramowania, więc trzeba udać się do warsztatu, który dysponuje tego rodzaju wyposażeniem. A jeśli wizyta odbywa się w ramach przeglądów gwarancyjnych – należy udać się do gwaranta, czyli do warsztatu, który instalację montował. Dokonywana jest wówczas kompleksowa ocena sprawności instalacji. Specjaliści sprawdzają: szczelność wielozaworu, szczelność reduktora, szczelność wtryskiwaczy oraz szczelność przewodów połączeniowych. Sprawdzają także czy w trakcie użytkowania nie rozjechała się mapa wtrysku. Oprócz tego wymieniane są filtry fazy ciekłej i lotnej.

W ten sposób można też odpowiednio wcześnie wykryć ewentualne usterki, a następnie podjąć stosowne działania w celu ich naprawy. Jest to najlepszy sposób, aby uniknąć poważniejszych problemów. A im większy problem, tym większe wydatki. Co więcej, jazda z podzespołami, które w każdej chwili mogą odmówić posłuszeństwa, to ogromne ryzyko, stanowiące zagrożenie zarówno dla kierowcy i pasażerów, jak i innych użytkowników ruchu. Jeśli więc zależy ci na sprawności instalacji gazowej i bezpieczeństwie swojego pojazdu, zadbaj o regularne przeglądy. W tym przypadku idealnie sprawdza się powiedzenie, że „lepiej zapobiegać, niż leczyć”.

Jak często wykonywać przeglądy instalacji LPG?

To najczęściej zadawane pytanie przez właścicieli pojazdów wyposażonych w instalację LPG. Na początek warto sprawdzić kartę gwarancyjną, którą wystawia montażysta i dokonywać przeglądów zgodnie z interwałami wyznaczonymi w karcie. Częstotliwość kontroli uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju instalacji, a także jakości gazu, który tankujesz. Najczęściej przeglądy dokonywane są przy okazji wymiany filtrów. Ma to miejsce zwykle co 10-15-20 tys. km. Skąd rozbieżności? Ponieważ wszystko zależy od specyfiki samej instalacji zamontowanej w pojeździe. Warto więc kierować się zaleceniami producenta. Standardowo jednak rozsądnym rozwiązaniem, szczególnie po zakończeniu okresu gwarancyjnego, wydaje się dokonywanie przeglądów przynajmniej raz w roku lub właśnie co 10-20 tys. km.