zapach

’Co zrobić gdy czuć w aucie gaz?’

Instalacja LPG to rozwiązanie cieszące się sporą popularnością. Szacuje się, że obecnie ok. 15% samochodów w Polsce wyposażonych jest w instalację gazową, a ze względu na rosnące ceny paliw liczba ta może stale rosnąć. Fakt ten sprawia, iż Polska określana jest jako lider krajów europejskich z największą liczbą pojazdów napędzanych autogazem. Użytkownicy, decydując się na wykorzystanie płynnego gazu jako podstawowego paliwa, muszą pamiętać o pewnych zasadach bezpieczeństwa oraz konkretnych regułach postępowania w przypadku ewentualnych awarii. Zapoznaj się z tekstem, by dowiedzieć się, co robić gdy w aucie z instalacją LPG czuć gaz.

Czy gaz wyczuwalny w kabinie samochodu jest powodem do zmartwienia?

Pomimo bezpieczeństwa instalacji gazowej w samochodach, pamiętać należy o tym, że pojazdy te również narażone są na występowanie usterek. Podobnie jak w przypadku samochodów, których podstawowym paliwem jest benzyna czy też ropa, każdy problem powinien być bezzwłocznie zgłoszony do profesjonalnego warsztatu lub serwisu samochodowego. Ignorowanie usterek może prowadzić do uszkodzenia instalacji lub awarii pojazdu.

Jednym z przejawów niesprawności może być gaz wyczuwalny w kabinie samochodu. Powodów takiego stanu rzeczy można doszukiwać się w usterkach instalacji gazowej lub układu wydechowego – fakt ten należy bezzwłocznie zgłosić mechanikowi. Do najczęstszych przyczyn powstawania awarii zaliczyć można: nieszczelność instalacji, a także nieprawidłowa regulacja systemu skutkująca zbyt dużą ilością gazu doprowadzanego do komory spalania. Nieszczelność wydechu lub kanałów wentylacyjnych będzie powodować przedostawanie się autogazu do kabiny samochodu.

Skutki uszkodzenia instalacji LPG

Pamiętać należy o tym, że gaz wykorzystywany do napędzania pojazdów cechuje się bardzo ostrym i charakterystycznym zapachem, co pozwala na jego szybkie wykrycie. Warto mieć na uwadze fakt, że awaria instalacji LPG lub wydechu jest poważną usterką, której zignorowanie jest szkodliwe nie tylko samochodu, ale także zdrowia osób z niego korzystających.

Uszkodzenie instalacji LPG, a także wszelkie wątpliwości związane z prawidłowością działania systemu warto zgłaszać w profesjonalnym warsztacie samochodowym zajmującym się montażem oraz naprawą instalacji gazowej.