szukanie w internecie

’Gdzie zamontować instalację LPG do samochodu? Sprawdź listę warsztatów!

Jazda na autogazie to rozwiązanie, które jest dobrze znane od lat, a jego popularność – mimo pojawiania się coraz to nowych bardziej zaawansowanych silników – stale rośnie. Samochody z charakterystycznymi wlewami do LPG na dobre wpisały się w obraz polskich dróg, podobnie jak liczne stacje przeznaczone do tankowania gazu. Wielu kierowców chętnie decyduje się na montaż instalacji gazowej ze względu na związane z tym korzyści. Problemem jest jednak czasami znalezienie odpowiedniego warsztatu, który będzie w stanie zagwarantować wysoką jakość wszystkich wykorzystywanych komponentów, utrzymując przy tym odpowiedni poziom samej usługi. Przyjrzyjmy się bliżej temu, dlaczego wciąż warto inwestować w instalacje LPG, a także zobaczmy, gdzie szukać odpowiedniego specjalisty.

Czy montaż instalacji LPG jest ciągle opłacalny?

Instalacja LPG to wciąż najkorzystniejsze rozwiązanie dla osób, które chcą zmniejszyć koszt przejechania jednego kilometra, a przy tym zachować pełen komfort używania swego auta. Choć przy bardziej zaawansowanych technicznie pojazdach układ pozwalający na używanie autogazu zamiast benzyny jest nieco droższy, niż w przypadku samochodów ze starymi i prostymi silnikami gaźnikowymi, to skala wydatków jest dużo mniejsza, niż przy dostępnych alternatywach. Różnica w cenie między silnikiem benzynowym a dieslem utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie i zdecydowanie przekracza koszt nowoczesnej instalacji LPG, także ze względu na bardzo drogie części – wystarczy tu porównać koszt jednego dieslowskiego wtryskiwacza z jego benzynowym odpowiednikiem, czy zwrócić uwagę na cenę za wymianę koła dwumasowego. Równie drogie jest kupno auta elektrycznego, tym bardziej że oznacza trochę kłopotów z ładowaniem – punkty ze specjalnymi stacjami wyposażonymi w ładowarki są rzadkie, a proces długotrwały, podczas gdy tankowanie autogazu trwa tyle, co nalewanie do baku benzyny, a obecnie na każdej stacji można samodzielnie tankować LPG. Warto zwrócić uwagę, że na montaż instalacji LPG decydują się też zwykle taksówkarze eksploatujący popularne hybrydy, ponieważ daje to możliwość znacznej redukcji kosztów używania pojazdu.

Producenci instalacji LPG oferują urządzenia, które gwarantują zachowanie osiągów aut jeżdżących na benzynie – nie zmienia się ani przyspieszenie i związana z nim dynamika, tak ważna przy wyprzedzaniu, ani prędkość maksymalna. Co równie ważne, na tym samym poziomie pozostaje trwałość silnika – oczywiście pod warunkiem przeprowadzania niezbędnych przeglądów i wymiany oleju oraz filtrów, a także sprawdzaniu ustawień instalacji gazowej. Samochody na autogaz są także tak samo bezpieczne, jak auta benzynowe – butle z autogazem wytrzymują typowe kolizje i wypadki, które niestety mogą się przydarzyć każdemu, nawet najostrożniejszemu kierowcy. Nie ma również problemów z trwałością urządzeń albo dostępnością LPG. Gaz dobrej jakości można zatankować niemal wszędzie, także na stacjach najpopularniejszych sieci.

Współczesne samochody są jednak coraz bardziej skomplikowane zarówno pod względem stosowanych technologii i materiałów, jak i komponentów elektronicznych. Producenci instalacji LPG na bieżąco dostosowują swoje produkty do kolejnych konstrukcji silników oraz kierujących ich pracą układów elektronicznych. Autogaz można bez przeszkód zamontować w większości aut, dobierając rodzaj sterownika czy wtrysków do typu jednostki napędowej. Nie można jednak zapominać, że równie istotny, jak użyte komponenty jest też sposób ich montażu oraz przestrzeganie zaleceń producenta instalacji, dlatego, by osiągnąć maksimum korzyści z jazdy na autogazie, należy korzystać wyłącznie ze sprawdzonych serwisów. Zdawanie się na łut szczęścia w tej dziedzinie może mieć przykre konsekwencje finansowe.

Jak szukać dobrego warsztatu zakładającego instalacje LPG?

Montaż instalacji gazowej wymaga wiedzy zarówno o poszczególnych komponentach, z których składa się cały układ, jak i optymalnych sposobach ich montażu. Choć większość instalacji działa na tych samych zasadach, to poszczególne podzespoły różnią się swoimi możliwościami i oferowanymi funkcjami. Część z nich jest przeznaczona do konkretnych typów pojazdów, inne są nieco bardziej uniwersalne, jednak liczy się nie tylko ich odpowiednie zestawienie, ale również precyzyjny montaż i właściwe ustawienie.

Warto pamiętać, że jednymi z głównych przyczyn kłopotów z instalacjami LPG – niekiedy bardzo poważnych i wpływających negatywnie na trwałość i osiągi auta – są zły dobór poszczególnych części oraz ich niewłaściwy montaż. Choć same układy LPG dostarczane przez renomowanych producentów są niezawodne, błędy popełniane przez montażystów mogą doprowadzić do nieprawidłowego działania silnika, a nawet jego uszkodzenia.

Większość najlepszych producentów instalacji LPG prezentuje na swoich stronach internetowych listę polecanych warsztatów, które zajmują się montażem dostarczanych przez nich systemów. Dzięki takiemu rozwiązaniu klient szukający dobrego punktu, w którym można założyć autogaz, wykonać przegląd lub dokonać regulacji może zorientować się, gdzie w pobliżu jego miejsca zamieszkania lub siedziby firmy znajdzie odpowiednich specjalistów.

Producenci instalacji LPG współpracując z wybranymi punktami montażowymi i serwisami oferują specjalistyczne szkolenia pozwalające na systematyczne podnoszenie kwalifikacji. Warsztatom, które zakładają instalacje konkretnego wytwórcy, najczęściej proponowany jest też dostęp do wszelkich potrzebnych informacji o produktach i optymalnych sposobach ich montażu, regulacji i serwisowania. Montażyści mogą też liczyć na wsparcie techniczne i pełne doradztwo, co bezpośrednio przekłada się na jakość obsługi klientów oraz poziom wykonywanych usług.