samochód LPG

’Od czego zależą ceny montażu instalacji LPG autogaz?’

Montaż instalacji LPG to atrakcyjna opcja dla wszystkich kierowców, którzy pokonują swoim autem wiele kilometrów. Ceny benzyny mimo okresowych wahań utrzymują się na dość wysokim poziomie i trudno przypuszczać, żeby w przewidywalnej przyszłości ten trend miał ulec odwróceniu. Prawidłowo dobrane i fachowo zamontowana instalacja autogaz pozwala na znaczne ograniczenie kosztów eksploatacji, a przy tym samochody w nie wyposażone mają przewagę nad usilnie reklamowanymi autami elektrycznymi. O ile pojazd tego typu wymaga odpowiedniego stanowiska do ładowania, a sam proces trwa dość długo, o tyle auto LPG z wtryskiem bezpośrednim lub pośrednim można zatankować na każdej dobrej stacji paliw w podobnym czasie, jak przy nalewaniu benzyny. Przyjrzyjmy się bliżej zaletom autogazu i zobaczmy, z jakimi parametrami pojazdu są bezpośrednio związane ceny montażu instalacji LPG.

Dlaczego instalacje LPG są ciekawą opcją dla każdego auta benzynowego?

Instalacje LPG są obecne na rynku od dawna, a do ich zalet przekonało się wielu kierowców, zwłaszcza tych, którzy wykorzystują pojazd do celów służbowych lub pokonują długie dystanse podczas dojazdów do pracy. Choć konstrukcje nowoczesnych silników stają się coraz bardziej złożone technicznie i zgodnie z zapewnieniami ich wytwórców powinny spalać niewielkie ilości paliwa, to w rzeczywistości koszty eksploatacji wciąż pozostają wysokie. Dzieje się tak ze względu na niedoskonałości procedur testowych, które nie oddają w pełni realnych warunków drogowych, a uzyskiwane przez poszczególne samochody wyniki, są niemożliwe do osiągnięcia przez normalnego użytkownika. Duże znaczenie ma też systematyczny wzrost cen paliw, który skutecznie niweluje wszystkie zmiany związane z obniżaniem masy silników czy stosowaniem turbosprężarek. Warto też pamiętać, że w rosnącej liczbie państw silniki diesla, które do tej pory były uważane za oszczędną i „proekologiczną” alternatywę znajdują się „na cenzurowanym”, właśnie z powodu stopnia, w jakim zanieczyszczają środowisko naturalne. W takiej sytuacji korzystanie z autogazu wydaje się najlepszą opcją, zarówno z uwagi na czynniki ekonomiczne, jak i na ekologię.

Spalanie autogazu jest tańsze, a przy tym bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego, niż stosowanie benzyny czy zakup pojazdów z silnikiem diesla wymagających używania oleju napędowego. O opłacalności autogazu świadczy m.in. fakt, że instalacje tego typu są masowo wykorzystywane przez firmy korzystające z dużych flot pojazdów służbowych, a także przedsiębiorstwa taksówkarskie. Montaż instalacji LPG to częsty wybór kierowców aut hybrydowych, które korzystają z możliwości doładowywania akumulatorów dzięki odzyskowi energii z hamowania. Ponieważ w przeciwieństwie do samochodów elektrycznych mogą one używać napędu elektrycznego jedynie do wspomagania przyspieszania lub jazdy na dość ograniczonych dystansach, konieczny jest w nich silnik benzynowy o odpowiedniej mocy. Po założeniu nowoczesnej instalacji LPG dają one możliwość przejeżdżania jednego kilometra przy najniższych kosztach, a czas amortyzacji inwestycji jest rekordowo krótki.

Zalet korzystania z autogazu jest bardzo wiele. Dzięki montażowi odpowiednio dobranej instalacji można nie tylko jeździć taniej, ale też nie odczuwać żadnej zmiany, jeśli chodzi o osiągi samochodu oraz jego trwałość. Wymaga to oczywiście dbania o odpowiedni stan techniczny samochodu, wykonywanie wszystkich przewidzianych przeglądów w terminie oraz regularnej wymiany podzespołów eksploatacyjnych – poza typowymi czynnościami związanymi z obsługą auta i zmianą oleju wraz z filtrem oleju i powietrza, również systematycznej wymiany filtrów autogazu oraz okresowych kontroli działania całej instalacji. Kluczowy będzie jednak dobór odpowiedniej instalacji dostarczonego przez renomowanego producenta oraz zamontowanie go w warsztacie, który dysponuje właściwym sprzętem, wiedzą fachową i doświadczeniem.

Jakość instalacji LPG a jej cena

Montaż instalacji LPG wiąże się z precyzyjną, choć w pełni bezpieczną pod warunkiem przestrzegania reguł określonych przez jej producenta, ingerencją w działanie układu zasilania paliwem jednostki napędowej. Konieczny jest nie tylko mechaniczny montaż całej instalacji od zbiornika po sterownik, ale również podłączenie wszystkich elementów elektronicznych oraz prawidłowe skonfigurowanie systemu. Wielu kierowców jest przekonanych, że miejsce, w którym założą autogaz, nie ma większego znaczenia. Niestety jest to jeden z najgorszych błędów, jakie można popełnić, ponieważ niedoświadczony instalator nie tylko nie będzie w stanie prawidłowo dobrać poszczególnych elementów do zamontowanego w aucie silnika, ale także właściwie podłączyć i ustawić całego układu. Wśród najczęstszych problemów zgłaszanych przez użytkowników instalacji LPG pierwsze miejsca zajmują niewłaściwy montaż oraz niedopasowanie typu układu do rodzaju pojazdu. Warto pamiętać, że szukając odpowiedniego warsztatu, dobrze będzie kierować się wskazówkami producenta, np. listą rekomendowanych warsztatów.

Ceny montażu całego układu zależą przede wszystkim od typu samej instalacji oraz charakterystyki silnika. Liczy się głównie jego pojemność, wpływając bezpośrednio na rodzaj reduktora przy wtrysku gazu w fazie lotnej oraz wtryskiwaczy, a także liczba cylindrów. Znaczenie ma konstrukcja, przesądzająca o tym, czy możliwy będzie montaż wtrysku pośredniego, czy bezpośredniego. Istotnym składnikiem ceny jest sterownik, który zostanie zamontowany w instalacji LPG, a także wtryskiwacze czy reduktor. Urządzenie to jest odpowiedzialne za kontrolowanie pracy wszystkich podzespołów – od dawkowania gazu przez wtryskiwacze, po pracę elektrozaworów – współdziałając z komputerem nadzorującym pracę silnika i pozyskując z niego dane niezbędne do prawidłowego doboru parametrów, m.in. składu mieszanki powietrzno-gazowej. Choć dla uzyskania odpowiedniej trwałości i komfortu eksploatacji duże znaczenie mają wszystkie komponenty instalacji to znaczenie prawidłowo działającego sterownika trudno przecenić. Profesjonalny warsztat oferujący montaż instalacji wybierając właściwy sterownik, sprawdza zawsze dokładną specyfikację silnika, dopasowując kluczowe elementy zestawu – m.in. reduktor, listwę wtryskową, filtry czy elektrozawór.

Montaż instalacji LPG pozwala na zachowanie wszystkich parametrów silnika pracującego na benzynie, jednak trzeba pamiętać, że w dużej mierze zależy to od tego, w jakim stanie jest jednostka napędowa, w której zostanie założony autogaz. Dobry warsztat zaproponuje odpowiednią diagnostykę jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji, pozwalając na uniknięcie rozczarowania, ale też wysokich kosztów usunięcia możliwej usterki. W przypadku drobniejszych awarii najczęściej układ będzie mógł zostać zamontowany po ich usunięciu, jeśli problemy są poważniejsze, warto zastanowić się nad przeprowadzeniem wcześniejszego remontu.

Cena montażu instalacji gazowej jest zawsze pochodną jakości użytych podzespołów oraz samej usługi. Choć autogaz wybierają kierowcy, którzy liczą na zmniejszenie kosztów  podczas eksploatacji pojazdu, to z pewnością nie warto przesadnie oszczędzać na samym montażu, ponieważ może się to skończyć doborem gorszych komponentów, niestarannym wykonaniem instalacji czy jej złym skonfigurowaniem.