lpg

Zalety instalacji LPG w samochodzie

Pomimo wzrostu cen gazu instalacje LPG nadal cieszą się w naszym kraju sporym zainteresowaniem. Wiąże się to przede wszystkim ze stosunkowo wysokimi kosztami benzyny oraz korzystnym stosunkiem ceny gazu do ceny benzyny.

Aby mieć gwarancję opłacalności instalacji montażu instalacji LPG lub zakupu auta z już zamontowaną instalacją, warto poznać ogólną zasadę jej działania oraz niuanse związane z jej użytkowaniem.

Jeśli decydujemy się na kupno pojazdu z gotową instalacją LPG, warto dokładnie ją sprawdzić przed sfinalizowaniem transakcji. Niezbędna jest oczywiście jazda próbna oraz sprawdzenie stanu instalacji i jej dokumentacji w profesjonalnym warsztacie. Należy zwrócić uwagę czy elementy wymienione w wyciągu ze świadectwa homologacji montażu instalacji są zgodne z faktycznie zamontowanym w aucie podzespołami. Wyciąg ze świadectwa homologacji to dokument, dzięki któremu możemy dokonać „wbicia gazu” w dowód rejestracyjny.

Kiedy warto zdecydować się na instalację LPG?

Instalacja LPG jest najbardziej opłacalnym rozwiązaniem w sytuacjach, kiedy pojazd pokonuje codzienne duże odległości. Przykładowo, idealnie sprawdzi się w przypadku kierowców, którzy codziennie pokonują do pracy już powyżej 10-15 km w jedną stronę. Łącznie daje to ok. 20-30 km. W przypadku „jazdy na gazie” można zauważyć znaczne oszczędności. Oczywiście spalanie gazu LPG może być różne. Gaz LPG jest mieszaniną 2 gazów – propanu i butanu, co oznacza inną liczbę oktanową niż posiada benzyna, inną wydajność energetyczną spalanego paliwa. Bardzo dużo zależy więc od stacji, na której tankowany jest gaz, a nawet temperatury otoczenia. Co ciekawe spalając LPG przyczyniamy się do ochrony środowiska – warto o tym pamiętać.

Koszty instalacji LPG

Do największych zalet instalacji LPG możemy zaliczyć przede wszystkim kwestie oszczędności. Z całą pewnością cena jest czynnikiem, który sprawia, że większość kierowców decyduje się na zainstalowanie instalacji gazowej.

Planując założenie sekwencyjnej instalacji gazowej do swojego auta, należy liczyć się z wydatkiem rzędu od 2 do 5 tyś zł. Różnice w cenach zależą przede wszystkim od rozwiązań konstrukcyjnych zastosowanych w instalacji, np. użytych wtrysków, reduktora miejsca montażu wlewu gazu czy też od wielkości montowanego zbiornika. Różnica w cenie montażu zależna jest również od ilości cylindrów silnika. W aucie 4cylindrowym zaczyna się na wspomnianych 2 tyś zł, a w aucie 8 cylindrowym może zamknąć się na 5 tyś zł (mocniejszy reduktor, więcej wtryskiwaczy etc.) Koszt montażu zwraca się jednak bardzo szybko.

Warto jednak pamiętać, że instalacja powinna być założona w profesjonalnym warsztacie. Aby działała efektywnie i ekonomicznie pamiętać trzeba o regularnych przeglądach. Najczęściej po 10 000 km lub 15 000 km (w zależności od zastosowanego filtra).  Ceny przeglądów ustala warsztat montujący instalację.