Potencjał nowoczesnych instalacji LPG

Potencjał nowoczesnych instalacji LPG

Nowoczesne instalacje LPG nie przypominają już dawnych systemów, dlatego też większość obaw dotyczących pojazdów zasilanych gazem jest zupełnie nieaktualna. Warto poznać specyfikę zaawansowanych instalacji LPG, które są ekologiczne, ekonomiczne i gwarantują długotrwałe, niezawodne działanie.

Instalacja LPG a kwestia ekologii

Mówiąc o instalacjach LPG w pojazdach, bardzo często pomija się kwestię ekologii i wpływu systemu gazowego na środowisko. Otóż warto wziąć pod uwagę fakt, że podczas spalania LPG powstaje nawet 20% mniej związków węgla niż przy spalaniu benzyny. Co więcej, samochód na gaz nie wytwarza związków siarki i ołowiu, a emisja azotu jest znacznie niższa niż w przypadku innych paliw kopalnych.
Współcześni konstruktorzy działający w branży motoryzacyjnej poszukują alternatywnych rozwiązań, które mogłyby nas uchronić przed zanieczyszczeniami produkowanymi m.in. przez samochody. Wielkie koncerny zapowiadały rewolucję wraz z pojawieniem się samochodów elektrycznych, które teoretycznie wyróżnia zerowa emisja szkodliwych substancji do atmosfery, ale w praktyce produkcja podzespołów wykorzystywanych do ich budowy znacznie odbiega od założeń ekologii. Spośród ogólnie dostępnych i powszechnych rozwiązań z całą pewnością LPG można zaliczyć do skutecznej alternatywy.

Specyfika współczesnych zaawansowanych instalacji LPG

Instalacja LPG wypada korzystnie w porównaniu z benzyną i olejem napędowym głównie ze względu na cenę, ponieważ gaz jest dwukrotnie tańszy. To przekłada się na znaczne oszczędności, które można poczynić w perspektywie rocznej, a nawet miesięcznej eksploatacji samochodu.
Oprócz kwestii finansowych i ekologicznych za instalacjami gazowymi przemawiają również względy praktyczne. Wykorzystywane współcześnie technologie pozwalają na długotrwałe i niezawodne użytkowanie samochodu na gaz, co potwierdza stosowna gwarancja producencka. Dawna opinia, na temat tego, że instalacja gazowa negatywnie wpływa na osiągi samochodu czy żywotność silnika, obecnie jest już zupełnie nieaktualna. Zbiorniki na gaz montowane do samochodów są wyprodukowane zgodnie z zaawansowanymi standardami, zapewniając sprawne działanie w każdych okolicznościach. Ze względu na te czynniki obecnie po naszych drogach jeździ coraz więcej pojazdów wyposażonych w instalację gazową, a niektóre badania statystyczne wskazują, że za kilka lat może być ich znacznie więcej.
To właśnie z uwagi na coraz większe zainteresowanie rynkowe samochodami napędzanymi gazem, producenci wciąż inwestują w auta napędzane tego typu paliwem.